Optiska halvledarförstärkare

Box Optronics tillhandahåller 1310nm 1550nm SOA-moduler som har hög optisk förstärkning på 15 dB eller högre och ett lågt brustal på 7 dB eller mindre. Den polarisationsberoende förstärkningen är också 1,0 dB eller mindre, vilket möjliggör signalförstärkning praktiskt taget utan problem. Modulen är ett 14-stifts kompakt paket med isolator och TEC (Thermo-Electric Cooler).

SOA (Optiska halvledarförstärkare) är ett halvledarelement som förstärker ljus. Antireflektiv bearbetning appliceras på båda aspekterna av en halvledarlaser för att eliminera resonatorstrukturen. När ljus kommer in från utsidan av halvledaren förstärks ljuset av stimulerad emission.

Optiska halvledarförstärkareanvänds för att förstärka en optisk signal.Optisk halvledarförstärkares ingår i de optiska transceivermodulerna som används för kommunikation mellan datacenter för att förstärka den optiska signalen i 1,3 um-bandet som används för Ethernet-kommunikation för att kompensera för överföringsförluster.
View as  
 
  • 1550nm 8dBm SM SOA Semiconductor Optical Amplifier är en optisk halvledarförstärkare med hög signalförstärkning, utformad för att användas i allmänna applikationer för att öka den optiska startkraften för att kompensera för förlust av andra optiska enheter. 1550nm 8dBm SM SOA Semiconductor Optical Amplifier kan beställas med Single Mode (SM) eller Polarization Maintaining (PM) fiberingång / -utgång. Denna modulversion är en idealisk byggsten för systemintegratörer, särskilt i optiska kommunikationsnätverk och CATV-applikationer.

  • 1310nm 10dBm SOA Semiconductor optisk förstärkare SM Butterfly är designad med ett högkvalitativt vinklat SOA-chip och en TEC som kan säkerställa en stabil förstärkt utgång för en stor dynamisk insignal. Enheterna finns i ett standard 14-stift fjärilspaket i 1310 nm och 1550 nm band. SOA-enheterna har hög optisk förstärkning, hög mättnadsutgångseffekt, låg polarisationsberoende förlust, låg ljudnivå och brett våglängdsområde. Vi har alternativ för optiska isolatorer för in- och / eller utgående sida samt utgående fibrer av SM-fibrer, PM-fibrer och andra specialfibrer enligt kundspecifikationer. Produkterna är Telcordia GR-468-kvalificerade och i enlighet med RoHS-kraven.

 1 
Anpassad Optiska halvledarförstärkare kan köpas från Box Optronics. Som en av de professionella tillverkarna och leverantörerna i Kina Optiska halvledarförstärkare hjälper vi kunderna att tillhandahålla bättre produktlösningar och optimera industrikostnaderna. Optiska halvledarförstärkare tillverkad i Kina är inte bara av hög kvalitet, utan också billig. Du kan grossistförsälja våra produkter till låga priser. Dessutom stödjer vi även bulkförpackningar. Vårt värde är "kunden först, service främst, trovärdighetsgrund, win-win-samarbete". För mer information, välkommen att besöka vår fabrik. Låt oss samarbeta med varandra för att skapa en bättre framtid och ömsesidig nytta.